Włocławek: koncert „Święty Jan Paweł II Papież Wolności”

24 września 2023 r., tekst: LW

Włocławek: koncert „Święty Jan Paweł II Papież Wolności”

Uprzedzając obchody Dnia Papieskiego, organizowanego co roku przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”,  a także w związku z 45. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, we włocławskim Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego odbył się koncert zatytułowany „Święty Jan Paweł II. Papież Wolności”.

Koncert poprowadzony w sobotni wieczór 23 września był trzecim z cyklu dziewięciu tego typu występów poświęconych Ojcu Świętemu, które przygotowało Bełchatowskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej „Syjon” w różnych miastach.

Wydarzenie licznie zgromadziło włocławian ze wszystkich parafii naszego miasta i okolic. Na scenie wystąpili artyści Zespołu „Syjon” oraz Henryk Czich - współzałożyciel i wokalista zespołu „Universe”.

Jak zaznaczyli organizatorzy, koncert miał przypomnieć wartości bliskie Ojcu Świętemu takie jak: wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka o czym przypomniały fragmenty archiwalnych filmów z pielgrzymek Ojca Świętego (również tej we Włocławku), którymi były przeplatane wykonywane pieśni, które w czasie wizyt Świętego Jana Pawła II były śpiewane przez Polaków i papieża.

Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać artystów z zespołu „Syjon” w nowej aranżacji znanych utworów religijnych, pieśni maryjnych, piosenek pielgrzymkowych oraz kompozycji Henryka Czicha, który również podzielił się swoim świadectwem zawierzenia Matce Bożej oraz wiary w moc modlitwy różańcowej.

W repertuarze muzyków zespołu „Syjon” wybrzmiały wśród wielu pieśni takie utwory jak.: „Tłumy serc”, „Abba Ojcze”, „Moje miasto Wadowice”, „Z dawna Polski” i oczywiście wspólnie wykonana „Barka”.

Na zakończenie koncertu zabrał głos ks. dr Jacek Kędzierski, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziękując i gratulując artystom, przypomniał on o głównym zadaniu Fundacji, jakim jest budowanie „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, czyli realizowanie programu stypendialnego wspierającego edukację uzdolnionej młodzieży pochodzącej z małych miejscowości.Przywołując dane statystyczne dotyczące ilości stypendystów (uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów) w całym kraju, zachęcał do włączenia się w to dzieło pomocy również w tym roku - dnia 15 października 2023 r., obchodzonego w całej Polsce jako XXIII Dzień Papieski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Włocławka.