Włocławek: obywatele Ukrainy będą mieli liturgię w swoim języku i obrządku

9 lutego 2022 r.

Włocławek: obywatele Ukrainy będą mieli liturgię w swoim języku i obrządku

Od 15 lutego Ukraińcy mieszkający we Włocławku i okolicach będą mieli możliwość uczestniczenia we Mszy świętej w ich własnym obrządku i języku – informuje kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Artur Niemira. Chodzi o grekokatolików, którym zostanie umożliwione uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej liturgii.

Jak wyjaśnia kanclerz Kurii, do biskupa włocławskiego Krzysztof Wętkowskiego z prośbą o taką możliwość oraz o wyznaczenie kościoła na terenie Włocławka do sprawowania liturgii w obrządku greckokatolickim zwrócił się greckokatolicki biskup Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Włodzimierz Juszczak. „Ksiądz Biskup wyznaczył kościół św. Jana nad Wisłą jako świątynię, w której obywatele Ukrainy będą spotykać się na modlitwie” – mówi ks. Niemira.

Według informacji, jakie zostały przekazane Kurii, we Włocławku i okolicach zamieszkuje dość znaczna liczba obywateli Ukrainy, w tym grekokatolików, którzy prosili o umożliwienie im uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Boskiej Liturgii w obrządku greckokatolickim. Obecnie w miejscowościach na terenie całej Polski, w których przebywa większa ich liczba, organizowane są nabożeństwa w ich języku i obrządku. Ze względu na odległości oraz ograniczone możliwości finansowe ukraińskich emigrantów, nie dojadą oni na nabożeństwa do najbliższych greckokatolickich parafii. „Dlatego też chcemy wyjść naprzeciw ich duchowym potrzebom. Proboszcz parafii św. Jana we Włocławku chętnie zgodził się przyjąć wspólnotę ukraińską do swojego kościoła” – podkreśla kanclerz Kurii. Nabożeństwo greckokatolickie we Włocławku będzie odprawiał duchowny tego obrządku – duszpasterz emigrantów z Ukrainy w Bydgoszczy, Inowrocławiu i okolicach.