Włocławek: pielgrzymka LSO do bazyliki katedralnej z racji 900-lecia diecezji

24 czerwca 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: pielgrzymka LSO do bazyliki katedralnej z racji 900-lecia diecezji

Bez mała pół tysiąca ministrantów wraz z rodzicami i opiekunami przybyło 24 czerwca do Włocławka, by uczestniczyć w pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza, zorganizowanej w ramach obchodów jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej.

Najważniejszym momentem wydarzenia była Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowało ok. 40 prezbiterów. Podczas Eucharystii biskup diecezjalny pobłogosławił kandydatów do pełnienia funkcji lektora i ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym.

W homilii bp Wętkowski ukazał osobę i życie patrona dnia, św. Jana Chrzciciela w kontekście posługujących przy ołtarzu podczas Eucharystii. Przypomniał, że Jan Chrzciciel określał siebie jako tego, który przyszedł przygotować drogę Panu Jezusowi. – Lektor, psałterzysta, ministrant swoją posługą również przygotowuje drogę Panu, który przychodzi w Eucharystii – mówił bp Wętkowski, podkreślając, że „wchodząc na liturgię wchodzimy w świętą przestrzeń”. W tym kontekście przypomniał o właściwej postawie na Mszy św.

W dalszej części homilista zaznaczył, że św. Jan Chrzciciel, choć cieszył się powszechnym autorytetem i respektem, zginął śmiercią męczeńską. W tym kontekście bp Wętkowski zauważył, że ministranci także mogą spotykać się z drwiną rówieśników. Jako przyczynę takiego zachowania wskazał zazdrość, że ktoś ma konkretny cel w życiu, rzeczywistą wspólnotę i zasady którymi się kieruje, a nie idzie z nurtem współczesnego świata. Podpowiedział, że najlepszą reakcją będzie ewangeliczne zaproszenie: „chodź i zobacz”. – Zobacz, jaka jest nasza wspólnota, jacy jesteśmy, co robimy, jak się do naszej posługi przygotowujemy i jak jest to dla nas ważne – mówił.

Na zakończenie zachęcił wszystkich do duchowego rozwoju i otwartości na Boże działanie.

Po Mszy św. bp Wętkowski spotkał się m.in. z ministrantami z Dąbia nad Nerem, którzy reprezentować będą diecezję włocławską podczas ogólnopolskiego etapu turnieju LSO w piłce nożnej halowej w Gnieźnie.

Diecezjalna pielgrzymka ministrantów do bazyliki katedralnej we Włocławku z racji 900-lecia istnienia diecezji, była jednocześnie Diecezjalnym Dniem Ministranta obchodzonym po raz pierwszy w tej formie. W programie wydarzenia znalazło się także zwiedzanie WSD, Muzeum Diecezjalnego i katedry. W spotkaniu uczestniczyło 480 ministrantów. Spośród nich 58 zostało pobłogosławionych przez biskupa diecezjalnego do funkcji lektora, a  45 do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym. Do pełnienia tych funkcji młodzi ludzie przygotowywali się przez kilka miesięcy podczas specjalnych kursów w WSD we Włocławku (ceremoniarze) oraz w rejonach duszpasterskich (lektorzy).