Włocławek: wybory do Rady Kapłańskiej

13 października 2022 r., ks. AT

Włocławek: wybory do Rady Kapłańskiej

33 elektorów reprezentujących wszystkie dekanaty diecezji włocławskiej, zebrało się 13 października w Wyższym Seminarium Duchownym, by wybrać 15 członków Rady Kapłańskiej.

Wydarzenie rozpoczął biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski modlitwą do Ducha Świętego. Następnie nakreślił obowiązki Rady. Nawiązując do toczącego się w Kościele synodu o synodalności, hierarcha wskazał, że „jest to grupa prezbiterów, którzy razem z biskupem, szukają odpowiedzi i rozwiązań dotyczących kwestii kapłańskich, finansowych, jak również innych”. Przytaczając słowa kard. Mario Grecha, sekretarza generalnego synodu biskupów, bp Wętkowski powiedział, że „gremium Rady Kapłańskiej ma dokonywać rozeznawania i dochodzenia do konkluzji w odniesieniu do życia diecezjalnego”.

Biskup włocławski zapowiedział również powołanie Rady Duszpasterskiej Diecezji Włocławskiej, która w znacznej mierze składać się będzie z osób świeckich, a przedmiotem jej zainteresowań i kompetencji będą zagadnienia i inicjatywy duszpasterskie podejmowane w diecezji.

W dalszej części ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii, sprawdził listę obecności elektorów oraz zaznajomił zebranych z ordynacją wyborczą, po czym ks. Wojciech Frątczak, wikariusz generalny, powołał dwóch skrutatorów.

W tajnym głosowaniu księża elektorzy dokonali wyboru 15 członków Rady Kapłańskiej, którzy wraz z prezbiterami wchodzącymi w skład Rady z urzędu oraz powołanymi przez biskupa diecezjalnego podejmą swoje zadania.