WSD: Msza św. dziękczynna za 55 lat kapłaństwa

19 czerwca 2023 r.

WSD: Msza św. dziękczynna za 55 lat kapłaństwa

We włocławskim seminarium świętowali 19 czerwca jubileusz 55-lecia kapłaństwa prezbiterzy wyświęceni w 1968 roku. W kościele św. Witalisa jubilaci zgromadzili się na Mszy świętej wraz z seminaryjną wspólnotą. W powitaniu ks. rektor Ireneusz Świątek nazwał spotkanie swoistą sztafetą pokoleń, zauważając obecność również seminaryjnych profesorów i sióstr zakonnych. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię ks. prał. Zbigniew Szygenda.
– Jubileusz to czas wielkiego dziękczynienia. Ze złotego wzgórza doświadczenia życiowego widać: jak wiele darów miłości i łask otrzymujemy od Boga; jak cenna jest Jego przyjaźń, którą nas obdarował; jak wiele zawdzięczamy Chrystusowi, który dał nam udział w swoim kapłaństwie – mówił jubilat.

– Miłość pasterska jest źródłem kapłańskiej posługi. Stanowi ona udział w miłości samego Chrystusa i otrzymujemy ją wraz z darem święceń. Święty Augustyn pisze: „niech całe nasze życie kapłańskie będzie służbą miłości”. Tak podsumowujemy dziś nasze 55 lat w kapłaństwie – służba Miłości, także tej przez wielkie M, bo Bóg jest Miłością – zaznaczył ks. Szygenda.

W Kaliszu, u św. Józefa, przez posługę bp. Antoniego Pawłowskiego, zostali wyświeceni 23 czerwca 1968 r.: ks. Jan Frączek, ks. Kryspin Kaźmierczak, ks. Kazimierz Rulka, ks. Stanisław Stasiak, ks. Zbigniew Szygenda, ks. Zdzisław Różański (+1979), ks. Stanisław Włodarkiewicz (+2008), ks. Stanisław Leśniewski (+2015), ks. Bolesław Stefaniak (+2015). Jak zaznaczył homilista, żaden z księży, który 55 lat temu przyjęli święcenia prezbiteratu „nie zranił Kościoła i nie zdradził Chrystusa”, czterech sprawuje już liturgię w wieczności. Ze względu na stan zdrowia, nie uczestniczył w jubileuszowym świętowaniu ks. Stasiak, mieszkający w Domu Księży Seniorów w Ostrowie Wielkopolskim (diecezja kaliska).

Podczas sprawowanej wraz z wspólnotą seminaryjną Eucharystii, oprócz zanoszenia dziękczynienia i uwielbienia, zgromadzeni prosili Boga o nowe i święte powołania do kapłaństwa.