Zakończyło się spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

31 stycznia 2024 r.

Zakończyło się spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

W dniach od 29 do 31 stycznia 2024 r. w Płocku odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy diecezjalni Papieskich Dzieł Misyjnych, którzy zgromadzili się wokół ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych, i sekretarzy poszczególnych dzieł PDM: s. Moniki Juszki, o. Luci Bovio i ks. Jarosława Tomaszewskiego. Diecezję włocławską reprezentował ks. Sebastian Tomczak, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji włocławskiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą sprawowaną w katedrze płockiej, której przewodniczył i wygłosił homilię bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP. Ksiądz biskup nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II oraz papieża Franciszka podkreślił rolę działalności misyjnej Kościoła, która wynika z sakramentu chrztu świętego. Każdy ochrzczony człowiek odpowiada za głoszenie Chrystusa i Jego Ewangelii wszędzie tam, gdzie żyje. Szczególne zadanie w tym względzie powierzone zostało kapłanom posłanym przez Chrystusa w słowach „Idźcie i głoście…”. We wspólnej modlitwie i poszczególnych punktach programu Rady Krajowej uczestniczył gospodarz miejsca, ks. biskup Szymon Stułkowski, członek Misyjnej Komisji KEP. Dyrektorzy diecezjalni podczas tegorocznej Rady Krajowej brali udział w spotkaniach, konferencjach i obradach, w czasie których podsumowano działalność merytoryczną, duszpasterską, duchową i materialną PDM w 2023 r. Omówiono bieżące problemy, a także podjęto próby ich rozwiązania. Nie zabrakło także planowania przyszłych działań animacyjnych objętych patronatem PDM.

Dodatkową wartością spotkania w Płocku było zapoznanie z historią diecezji płockiej, jej zabytkami oraz dziejami męczenników, a także zaangażowaniem tamtejszego środowiska w działalność misyjną na przestrzeni wieków, czy wizyta w Miejskim Ratuszu i rozmowa z prezydentem miasta. Każdy dzień zakończony był ciekawymi spotkaniami, między innymi z misjonarzami pochodzącymi z diecezji płockiej oraz długimi rozmowami pomagającymi wymienić się doświadczeniem pracy na rzecz misji w poszczególnych diecezjach.

Papieskie Dzieła Misyjne mają budzić ducha misyjnego we współczesnym Kościele i ożywiać wiarę w ochrzczonych. Zapraszam i zachęcam do podejmowania inicjatyw proponowanych przez PDM w całej diecezji włocławskiej.

ks. Sebastian Tomczak
dyrektor PDM diecezji włocławskiej