Złoty jubileusz kapłaństwa we włocławskiej katedrze

23 czerwca 2023 r., teskt: ks. AT; foto: ks. JG

Złoty jubileusz kapłaństwa we włocławskiej katedrze

W piątek, 23 czerwca, trzech prezbiterów wyświęconych w roku 1973 świętowało we włocławskiej katedrze złoty jubileusz kapłaństwa. Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej, w której w 1924 r. święcenia kapłańskie przyjął bł. kard. Stefan Wyszyński, przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali kapłani jubilaci: ks. Jerzy Dylewski, ks. Stanisław Morzycki i ks. Andrzej Michałowski.

W homilii biskup włocławski przypomniał osobę Prymasa Tysiąclecia, podkreślając jego związek z włocławską katedrą i całą diecezją.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii o gromadzeniu skarbów w niebie, homilista wskazał m.in. na troskę o dobro materialne parafii, wyjaśniając, że powinno się to przejawiać w oddawaniu własnych talentów wspólnocie, w której się posługuje przez troskę o piękno świątyni jako dziedzictwa religijnego i architektonicznego, które jest przekazywane przez pokolenia. W dalszej kolejności ksiądz biskup wymienił posługę duszpasterską. – Lata posługi sakramentalnej, pracy z grupami, na katechezie czy w kancelarii również są skarbem naszego życia – mówił bp Wętkowski, dodając, że „w wymiarze życia wiecznego jest to najpewniejsza inwestycja”. Zachęcił też do nieustannej troski o własne uświęcenie, które buduje się przez osobistą relację z Bogiem. Na zakończenie wyraził wdzięczność jubilatom za 50 lat pracy w Kościele włocławskim i prosił o modlitwę za Chrystusową owczarnię oraz o nowe powołania do kapłaństwa.

Słowa podziękowania w imieniu jubilatów wypowiedział ks. Jerzy Dylewski.

Po Mszy św. kapłani jubilaci wraz z księdzem biskupem modlili się przy grobie śp. bp. Jana Zaręby, szafarza święceń. Ostatnim punktem włocławskiego świętowania było spotkanie jubilatów z bp. Krzysztofem Wętkowskim w Domu Biskupów Włocławskich.

23 czerwca 1973 r., w bazylice katedralnej we Włocławku, święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jana Zaręby przyjęło 12 diakonów włocławskiego WSD. Z tej grupy złoty jubileusz kapłaństwa świętuje 5 księży.