Biskup Włocławski modlił się z podopiecznymi schroniska dla bezdomnych

14 listopada 2022 r., tekst: ks. AT; foto: arch. Caritas

Biskup Włocławski modlił się z podopiecznymi schroniska dla bezdomnych

13 listopada obchodzony był XIV Dzień Solidarności z Kościołem oraz VI Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji biskup włocławski przewodniczył Mszy św. we włocławskim schronisku dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, prowadzonym przez Caritas Diecezjalną.

Rozważając fragment Ewangelii dnia, ksiądz biskup przestrzegał przed niebezpieczeństwem bycia zwiedzionym. – To jest ważne ostrzeżenie i wskazówka jakie daje nam Pan Jezus, abyśmy trwali przy Nim i nie dali się zwieść przez tych, którzy nie występują w imieniu Zbawiciela – tłumaczył bp Wętkowski.

Następnie homilista zwrócił uwagę, by nie zatrzymywać się na tym, co zewnętrzne, przejściowe, ale szukać istoty. W tym kontekście przypomniał znaczenie chrztu św., który czyni człowieka dzieckiem Bożym i żywą świątynią Ducha Świętego. – Każdy z nas otrzymał ziarno wiary, nieśmiertelności i świętości; dlatego mówimy, że jesteśmy świątynią Bożą – wyjaśniał ksiądz biskup.

W dalszej części zachęcił zebranych do wytrwałości przy Chrystusie w każdych okolicznościach. – Wytrwać, to znaczy mieć więź z Chrystusem, być blisko z Nim – wyjaśnił hierarcha, wskazując na modlitwę i sakramenty jako środki umacniające więź ze Zbawicielem.

Nawiązując do przeżywanego Światowego Dnia Ubogich, zaznaczył, że troska o biednych nie powinna ograniczać się tylko do jednego dnia. W tym kontekście nawiązał do wojny na Ukrainie oraz pomocy jaką uchodźcy otrzymali i wciąż otrzymują w Polsce.

Caritas Diecezji Włocławskiej prowadzi dwa schroniska: dla bezdomnych kobiet i mężczyzn oraz dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Pierwsze, którym kieruje s. Faustyna Farmas, albertynka, uruchomione zostało w 2001 r. Podopiecznych kieruje do placówki Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku lub Gmina Włocławek. Schronisko współpracuje z wieloma podmiotami i wrosło w miasto Włocławek. W sezonie zimowym przyjmuje nawet 150 osób.