Biskup Włocławski uczestniczy w rekolekcjach biskupów na Jasnej Górze

15 listopada 2022 r., KAI/epistkopat

Biskup Włocławski uczestniczy w rekolekcjach biskupów na Jasnej Górze

„Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze” to temat rekolekcji biskupów, które odbywają się na Jasnej Górze w dniach 14-17 listopada br. Poprowadzi je ks. prof. Waldemar Turek, pracownik watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Rekolekcjonista przyznaje, że chce w swoich naukach ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

Jak zaznaczył, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.