Bp Wętkowski: Zmartwychwstały Chrystus daje nowe życie i nową nadzieję

8 kwietnia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Wętkowski: Zmartwychwstały Chrystus daje nowe życie i nową nadzieję

– Chrystus daje nam nowe życie i nową nadzieję. Nic nie jest już takie samo i wszystko można zacząć od nowa – powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Liturgii Wigilii Paschalnej we włocławskiej katedrze, 8 kwietnia.

Uroczysta celebracja rozpoczęła się o godz. 20.00 liturgią światła; następnie wierni wysłuchali fragmentów Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyznaczonych przez Kościół na ten dzień, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a liturgia eucharystyczna zakończyła się procesją rezurekcyjną.

W homilii biskup włocławski, zwracając uwagę na bogactwo symboli obecnych w liturgii Wigilii Paschalnej, zwrócił uwagę na postaci pojawiające się przy Jezusie po Jego śmierci.

Homilista w pierwszej kolejności wskazał na Józefa z Arymatei, podkreślając jego odwagę. – Do momentu śmierci Jezusa był  uczniem ukrytym. Teraz przestał się bać – mówił bp Wętkowski, dodając, że analogiczną postawę można dostrzec u Piłata, który wydał Józefowi ciało Jezusa, choć nie musiał tego czynić.

W dalszej części hierarcha zatrzymał się przy arcykapłanach i uczonych w Piśmie, podkreślając ich zachowawczą postawę. – Z jednej strony byli zdziwieni tym, co się dzieje, a z drugiej, nie chcieli dopuścić do swojej świadomości, że Jezus jest Mesjaszem, bo to zobowiązywałoby do zmiany życia – tłumaczył biskup.

Kolejną grupą były niewiasty przy pustym grobie, które symbolizują zrozumienie i otwartość na fakt zmartwychwstania. – Taka postawa sprawiła, że Zmartwychwstały Chrystus daje im zadanie ogłoszenia tej prawdy Jego uczniom, których nazywa „braćmi” – powiedział pasterz diecezji, wskazując, że jest to główne przesłanie odczytanego fragmentu Ewangelii. – Jezus nie czyni wyrzutów uczniom, że Go opuścili, że Judasz zdradził, a Piotr się zaprał. Chrystus im przebaczył – kontynuował bp Wętkowski, wskazując na serdeczność i troskliwość Jezusa Zmartwychwstałego. – To jakby inny Jezus – mówił, dodając, że tak dzieje się z człowiekiem, który przyjmuje Zmartwychwstałego Chrystusa.

Na zakończenie zachęcił wiernych, by odnawiając przyrzeczenia chrzcielne, szczerze zapragnęli zerwać z grzechem oraz próbowali pokonywać obecne w świecie zło dobrem. Życzył również, by wielkanocne święta były „trzęsieniem ziemi” we własnym życiu, które pomogłoby zerwać skorupę serca i sumienia i spojrzeć na życie z innej perspektywy.