Bp Wętkowski na rozpoczęcie roku szkolnego: rozum musi być nieustannie kształtowany

4 września 2023 r., foto: KJ

Rok szkolny 2023/2024 uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza, rozpoczęli 4 września Eucharystią w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na fakt, że Pan Bóg nie rozwiąże problemów, który wynikają z ludzkiego lenistwa, ale gorliwa modlitwa może być pomocna w zrozumieniu źródła własnych porażek i życiowych niepowodzeń. W tym celu warto angażować się w życie wspólnoty szkolnej, a zwłaszcza parafialnej. – W codziennym postępowaniu bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi – przekonywał homilista, dodając, że rozum, podobnie jak wiara, pochodzi od Boga i musi być nieustannie kształtowany.

Podsumowując duchowny nakreślił cztery niezawodne drogowskazy na drodze do sukcesu w przekroju roku szkolnego: systematyczność, zaangażowanie, słuchanie bardziej Boga niż ludzi oraz poddanie się woli Bożej.

Na zakończenie Mszy św. bp Wętkowski wręczył akty nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego oraz medal za najlepiej napisany egzamin maturalny w minionym roku szkolnym, który otrzymała Julia Nidecka.

W rozpoczynającym się roku szkolnym, we wszystkich oddziałach ZSK, kształcić się będzie 900 uczniów.

Na podstawie informacji Jakuba Kostrzewskiego