Bp Wętkowski podczas Apelu Jasnogórskiego: Maryjo bądź Matką naszych ziemskich dróg

21 października 2022 r., ks. AT

– Pani Jasnogórska! Stajemy przed Tobą w tym świętym miejscu. Przynosimy nasze życie, nasze radości i troski, aby tutaj przed naszą Matką i Królową wypowiedzieć je w ciszy naszego serca – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas rozważania apelowego na Jasnej Górze, 21 października.

Na modlitwie obecny był także biskup senior Stanisław Gębicki, prezbiterzy i wierni diecezji włocławskiej, przybyli na diecezjalną pielgrzymkę. Jej cel wyjaśnił bp Wętkowski w dalszej części rozważania. – Przychodzimy, aby powiedzieć, że w wizerunku Jasnogórskim zapraszamy Ciebie, Matko, do naszej diecezji, liczącej sobie 900 lat – mówił hierarcha, ukazując historię diecezji, sięgającej niegdyś od Bałtyku do Jasnej Góry. Przypomniał też, że w 1910 r., ówczesny biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki dokonał koronacji Cudownej Ikony koronami ofiarowanymi przez papieża Piusa X. – Jesteśmy dumni z naszej historii i ze świętych, których Kościołowi w świecie i w Polsce dała diecezja włocławska – podkreślił bp Wętkowski, wspominając św. o. Maksymiliana Kolbe, św. s. Faustynę, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. bp Michała Kozala.

Nawiązując do rozpoczynającego się w 2023 r. nawiedzenia Matki Bożej w diecezji włocławskiej, duchowny powiedział: uważamy za łaskę, że nawiedzenie Matki Bożej odbędzie się roku jubileuszu 900-lecia diecezji. W ten sposób każda z 232 parafii przeżyje czas jubileuszu z Królową Polski.

Biskup włocławski przypomniał też, że istotą przynależności do Chrystusowego Kościoła jest osobisty, bliski kontakt z Jezusem. Przestrzegł również przed dostrzeganiem w Kościele tylko zjawisk negatywnych, przypominając, że Kościół jest święty świętością Chrystusa i poruszany mocą Ducha Świętego, który nieustannie przemienia i napełnia wspólnotę wierzących. – Kościół święty to Kościół składający się z grzeszników wezwanych do świętości. Kościół nie odrzuca grzeszników, lecz ich przyjmuje, jest otwarty na tych, którzy są daleko – tłumaczył.

Na zakończenie zaprosił Maryję, by była obecna na drogach codziennego życia każdego człowieka, podobnie jak towarzyszyła apostołom w Wieczerniku. – Głęboko wierzymy, że i my doświadczymy darów Ducha Świętego, który nas zjednoczy, umocni i uświęci – podkreślił bp. Wętkowski.

Po apelu miało miejsce modlitewne czuwanie diecezji włocławskiej w jasnogórskiej bazylice, które przygotowała i poprowadziła młodzież i grupy apostolskie działające w Kościele włocławskim. Czuwanie zakończyła Msza św. w bazylice, pod przewodnictwem bp. Stanisława Gębickiego. Homilię wygłosił ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Wskazywał potrzebę umiejętności właściwego odczytywania znaków dawanych człowiekowi przez Boga i umiejętnego ich zastosowania w życiu.