Lubień Kuj.: I pielgrzymka rowerowa do sanktuarium w Błennej

8 września 2023 r., ks. ŁK

Lubień Kuj.: I pielgrzymka rowerowa do sanktuarium w Błennej

„Sacred Heart trail” („Szlak Najświętszego Serca”) – to hasło przyświecało pątnikom pierwszej pielgrzymki rowerowej do Błennej, która miała miejsce w piątek, 8 września. Grupa pielgrzymów wyruszyła sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim, kierując się do błeńskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Kujaw. Wydarzenie wpisało się w przygotowanie lubieńskiej rodziny parafialnej do nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Dla rowerzystów pagórkowate drogi stanowiły wyzwanie, ale jazda w większości przebiegała gładko. Uczestnicy wyprawy podkreślali, że cenią sobie możliwość doświadczenia obecności Boga, podczas wspólnej wyprawy. Wielką radością było dla nich dotarcie do celu pielgrzymki, gdzie w renesansowej świątyni znajduje się wizerunek Matki Bożej.

Relacjonując przebieg pielgrzymki, pątnicy mówili o szczególnych rekolekcjach w drodze, zaś pytani o modlitwę przed obrazem Maryi, wyznali za W. Reymontem: „co uczułem sam, zostawiam dla siebie”.

Hasło i logo pielgrzymki nawiązuje wprost do serca, które jest znakiem miłości. Najświętsze Serce Jezusa mówi o miłości Boga, a Niepokalane Serce Maryi ukazuje czułość macierzyńskiej miłości Matki Bożej, która chroni ludzi i prowadzi do Serca Jezusa. Lubieńscy pątnicy, odpowiadając na tę miłość, wyruszyli w przededniu misji świętych, przekonani o konieczności niesienia miłości tych Serc bliźnim.