Włocławek: inauguracja wystawy poświęconej rodzinie Ulmów


9 września 2023 r., teskt i foto: ks. JG

Włocławek: inauguracja wystawy poświęconej rodzinie Ulmów

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku obchodziła 8 września doroczny odpust. Uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.00, na zaproszenie proboszcza ks. kan. Romana Żerkowskiego, przewodniczył ks. prał. Artur Niemira, kanclerz włocławskiej kurii. W homilii ks. Niemira m.in. przywołując liczne wydarzenia wskazał na rolę Maryi w historii zbawienia i odniósł się do trwającej w diecezji włocławskiej peregrynacji jasnogórskiej ikony. Natomiast przywołując świadectwa konkretnych osób ukazywał obecność Matki Bożej w życiu człowieka i łaczących ludzi wspólnotach. Nawiązując do beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września, zachęcił do refleksji przy wystawie zatytułowanej „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, która została zainaugurowana w parafialnym kościele po uroczystej sumie odpustowej.
 
Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności w Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
 
Ekspozycję przygotował Oddział IPN w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Autorem wystawy jest dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
 
W święto Matki Bożej siewnej, także w włocławskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty, tradycyjnie pobłogosławione zostały ziarna zbóż, wykorzystane do jesiennych zasiewów. A po uroczystej odpustowej Mszy Świętej parafianie przeszli w procesji eucharystycznej wokół swojej świątyni.