Michelin na szlaku jubileuszowym po diecezji włocławskiej

15 sierpnia 2023 r., ks. SO

Michelin na szlaku jubileuszowym po diecezji włocławskiej

Z okazji nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej i Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii zorganizował – trwający od 22 kwietnia 2023 roku do 19 marca 2024 roku – konkurs pod nazwą „Szlak jubileuszowy po Diecezji Włocławskiej”. W poniedziałek, 14 sierpnia, 50-osobowa grupa pielgrzymów z parafii Ducha Świętego we Włocławku – pod opieką ks. proboszcza Sebastiana Osińskiego, udała się autokarem, z „Paszportami Pielgrzyma” w dłoni, na pielgrzymi szlak.

Pierwszym celem pielgrzymów było sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli. To właśnie tu, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 22 kwietnia 2023 r. rozpoczęło się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Drugą przesłanką do rozpoczęcia w tym miejscu pielgrzymowania był dla michelińskich pątników fakt, iż właśnie 14 sierpnia przypadało wspomnienie liturgiczne św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., poznali historię świątyni oraz życia Świętego, odwiedzając także poświęcone jemu Muzeum – Dom Urodzin.

Ze Zduńskiej Woli pielgrzymi udali się do sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej. Niedaleko Charłupi Małej znajduje się Charłupia Wielka, gdzie na cmentarzu znajduje się grób śp. ks. prał. Zygmunta Sobieraja – byłego proboszcza i pierwszego budowniczego michelińskiego kościoła. Pielgrzymi odśpiewali i odmówili modlitwę w intencji byłego duszpasterza parafii Ducha Świętego oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego mogile.

Kolejnym celem pielgrzymki było sanktuarium Świętego Józefa, Patrona Diecezji Włocławskiej w Sieradzu. Tu, po poznaniu historii kolegiaty sieradzkiej i jej piękna oraz po zawierzeniu się św. Józefowi, włocławscy pielgrzymi obejrzeli wystawę fotograficzną autorstwa ks. infuata Stanisława Pindery oraz zostali ugoszczeni słodkościami.

Z Sieradza grupa udała się do sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. Ostatnim miejscem, które nawiedzili pielgrzymi, był Uniejów ze swą kolegiatą pw. Świętego Floriana.

Pielgrzymi, we wszystkich odwiedzonych miejscach, spotkali się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony księży kustoszów i ich współpracowników. Pielgrzymka była bardzo pozytywnym doświadczeniem, utwierdzającym w wierze oraz rozszerzającym wiedzę o najważniejszych miejscach kultu diecezji włocławskiej.