Pielgrzymka śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego


12 czerwca 2023 r., ks. JB

Pielgrzymka śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

W dniach 9-11 czerwca czterdziestoosobowa grupa pielgrzymów z parafii św. Józefa we Włocławku pielgrzymowała do miejsc związanych z życiem bł. Stefana Wyszyńskiego.
 
Pierwszym przystankiem był klasztor oo. kapucynów w Rywałdzie Królewskim k. Grudziądza, do którego Prymas został przewieziony nocą we wrześniu 1953 r., po aresztowaniu w Warszawie. Ks. kardynał wykonał ołówkiem na ścianach celi proste stacje drogi krzyżowej, które do dziś budzą emocje i skłaniają do refleksji. 
 
Następnie pielgrzymi odwiedzili Stoczek Klasztorny (Warmiński), który był drugim miejscem internowania Prymasa. Podczas rocznego pobytu w niedogrzanych murach opuszczonego klasztoru bł. Stefan dokonał osobistego aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.  Pierwszego dnia pielgrzymi nawiedzili także sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie i dotarli na nocleg w Świętej Lipce. 
 
Drugi dzień podróży pielgrzymi rozpoczęli Mszą św. w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, po której wysłuchali koncertu organowego i zwiedzili „perłę polskiego baroku”. Kolejnym punktem była Zuzela, którą Prymas Tysiąclecia wspominał tak: „Tutaj, w tej Rodzinie parafialnej, podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi swej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich, wśród których żyłem.” W Zuzeli można było poczuć klimat domu rodziny Wyszyńskich, szkoły powszechnej, do której uczęszczał Stefek z rodzeństwem oraz pomodlić się przy chrzcielnicy, przy której został ochrzczony w dniu narodzin 3 sierpnia 1901 r. W świątyni tej na uwagę zasługuje obraz Czarnej Madonny, przed którym często modlił się miejscowy organista p. Stanisław Wyszyński oraz jego syn, późniejszy kardynał. Miłym akcentem okazał się witraż przedstawiający scenę święceń kapłańskich ks. Stefana Wyszyńskiego w kaplicy maryjnej naszej włocławskiej katedry w dniu 3 sierpnia 1924 r. 
 
Niedziela - trzeci i ostatni dzień pielgrzymki śladami bł. Stefana kard. Wyszyńskiego - związany był z Warszawą. W Archikatedrze dzięki uprzejmości ks. prał. dr. Bartosza Szoplika pątnicy poznali sekrety katedry, nawiedzili jej krypty i zatrzymali się przy sarkofagach wybitnych postaci naszej Ojczyzny, z Prymasem Tysiąclecia na czele. Wielkim przeżyciem była Eucharystia pod przewodnictwem opiekuna grupy i proboszcza parafii ks. prał. dr. Janusza Bartczaka, z okolicznościową homilią ks. Bartosza. Uroczysty charakter liturgii podkreślił śpiew chóru archikatedralnego. 
 
Popołudnie spędzone w podwarszawskich Laskach odsłoniło przed pielgrzymami więzi bł. ks. Stefana Wyszyńskiego z bł. Matką Elżbietą Różą Czacką i ks. Władysławem Korniłowiczem oraz wielkie dzieło opieki nad ociemniałymi prowadzone wytrwale przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 
 
Włocławscy pielgrzymi wrócili do domów ubogaceni wiedzą, duchową więzią z bł. Stefanem Wyszyńskim i pragnieniem poznawania kolejnych miejsc z nim związanych oraz jego społecznego nauczania, pełnego miłości i szacunku do każdego człowieka i naszej Ojczyzny, które w dzisiejszych czasach jest tak bardzo potrzebne i aktualne. Ważnym miejscem będzie dla nich będzie również kaplica z relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego w sanktuarium św. Józefa we Włocławku.