Pierwsza kolumna Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę dotarła do celu

13 sierpnia 2023 r., Jasna Góra News; foto: KW AŚ JŚ

290 km pokonali pątnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej, który 13 sierpnia dotarli na Jasną Górę. Przez 8 dni towarzyszył im temat roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W tym roku pielgrzymowanie na Jasną Górę jest dla nich szczególnym czasem wdzięczności za 900-lecia diecezji włocławskiej a także czas nawiedzenie Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Włocławek należy do najstarszych miast w Polsce. W okresie panowania Bolesława Chrobrego był (obok Poznania i Gniezna) grodem o dużym znaczeniu dla ówczesnego państwa - wspierał króla licznym, jak na tamte czasy, wojskiem. Diecezja włocławska, kiedyś jedna z ważniejszych w Polsce (jej biskupi mieli np. prawo koronowania królów, a uposażenie było trzecie co do wielkości), obecnie jest jedną z mniejszych w Polsce, a w swoich dziejach przeszła wiele przeobrażeń. M.in. z powodu licznych zmian granic, był też okres, kiedy w jej ramach znajdowała się Jasna Góra.

Tegoroczne grupy pielgrzymkowe podążały z Włocławka, Konina, Turku i Dzierżaw. W dwu grupach były też osoby niepełnosprawne, bo jak podkreślają, „moc w słabości się doskonali”.

- W tym roku po przerwie wywołanej pandemią przyszły osoby niepełnosprawne dlatego mamy dodatkowego „powera” i ruszyliśmy pełni sił. Oni dali nam ogromne wsparcie duchowe, nawzajem też sobie pomagamy i dążymy do celu - powiedział Maciej Kamiński. Dodał, że pielgrzymka jest niesamowitym duchowym przeżyciem, bardzo potrzebnym w dzisiejszych czasach.

Wiesław, który należy do grupy integracyjnej diecezji włocławskiej przyszedł do Królowej Polski prosić o lżejsze znoszenie krzyża i pokonanie ograniczeń związanych z jego niepełnosprawnością. - Jestem uduchowiony i choć pogoda była różna to z wolontariuszami i kapłanami wędrowało się cudownie. Pielgrzymka pozwoliła mi odkryć Boga w drugim człowieku - podkreślił.

W pielgrzymce włocławskiej przyszło 900 osób.

O godz. 19.30, na Jasnogórskim Szczycie rozpocznie się Msza św. na zakończenie pielgrzymki, podczas której homilię wygłosi biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Msza św. transmitowana będzie na kanale YouTube Jasnej Góry (Msza Święta na Szczycie).