„Wakacje z Bogiem” dzieci i młodzieży z Kłodawy i Kun

26 lipca 2023 r., ks. RM

„Wakacje z Bogiem” dzieci i młodzieży z Kłodawy i Kun

Grupa dzieci i młodzieży z parafii św. Józefa Robotnika w Kunach oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie brała udział w zakończonym 26 lipca wyjeździe formacyjnym „Wakacje z Bogiem” w Zakopanem.

Wczasorekolekcje rozpoczęły się 17 lipca, a grupa ponad 40 uczestników zatrzymała się w Domu Wypoczynkowym „Zakopianka” w Ustupie. Opiekę duchową nad wyjeżdżającymi zapewnili: ks. Marcin Figiel i ks. Robert Mac. Księży wspomagał swoją służbą kleryk Mateusz Perczyński.

Wyjazd powiązał w sobie elementy zarówno duchowe, jak i turystyczne. Każdego dnia głównym punktem była Eucharystia. Stałym wydarzeniem był także codzienny Apel Jasnogórski, a także byliśmy pokrzepiani Słowem Bożym, rozważanym i wykładanym podczas konferencji prowadzonych przez księży i animatorów.

W tym roku patronem wyjazdu był św. Jan Paweł II; na jego naukach oparte były prezentowane rozważania. Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Polaka, gdzie, w tamtejszej bazylice, wczasowicze uczestniczyli we Mszy Świętej i modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, zawierzając Panu Bogu cały wyjazd oraz wszystkie osobiste intencje.

W ramach programu turystycznego młodzież uczestniczyła w wyprawach na Sarnią Skałę, Kasprowy Wierch, Polanę Rusinową, Gęsią Szyję oraz Ornak. Ponad to zatrzymali soę przy wodospadzie Siklawica, w sanktuariach: Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej.

Wśród innych turystycznych atrakcji należy wspomnieć również pobyt grupy w Termach Chochołowskich oraz wizytę na Krupówkach.

W piątek miała miejsce wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. W niedzielę mieli okazję kolejny raz odwiedzić Krzeptówki, tym razem uczestnicząc w widowisku słowno-muzycznym pt. „Byśmy byli jedno”, podczas którego prezentowana była historia Kościoła polskiego w czasach komunizmu, skupiona głównie na trzech wielkich postaciach: św. Janie Pawle II, kard. Stefanie Wyszyńskiem oraz sł. Bożym ks. Franciszku Blachnickim. W niedzielny wieczór miała także miejsce liturgia światła.

Zwieńczeniem wyjazdu formacyjnego była agapa, która odbyła się we wtorkowy wieczór. Poza wspólnym uroczystym posiłkiem nie zabrakło również czasu na podsumowania, podziękowania, gry i zabawy, układane przez animatorów grup. Wczasorekolekcje zakończyła Msza św. w środę, 26 lipca.

Dziesięciodniowy pobyt w Zakopanem przyniósł wiele miłych wspomnień, pokazał jak budować wspólnotę i jak ważny jest drugi człowiek. Należy wyrazić nadzieję, że czas przeżyty na rekolekcjach zaowocuje w autentycznym i odważnym świadczeniu o Jezusie w codziennym życiu, w domu i szkole, do czego zachęcał św. Jan Paweł II.