Włocławek: rekolekcje wolontariuszy osób chorych i niepełnosprawnych

24 kwietnia 2023 r., ks. Adrian Nowicki

Włocławek: rekolekcje wolontariuszy osób chorych i niepełnosprawnych

W dniach 21-23 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbyły się diecezjalne rekolekcje wolontariuszy osób chorych i niepełnosprawnych. Wzięło w nich udział 28 osób. Hasłem przewodnim rekolekcji było: „Droga u boku” (Łk 24,13-35).

Był to czas modlitwy i wsłuchiwania się w słowo Boże, które głosił ks. dr Jacek Bartczak, uczestniczenia w warsztatach przeprowadzonych przez fizjoterapeutkę Justynę Jeżyk oraz pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzezinach.

Wolontariusze pochylali się nad zagadnieniem podążania drogą wiary we wspólnocie, na której spotyka się Zmartwychwstałego Jezusa. Ks. Bartczak podkreślał, że owocność służby innemu człowiekowi uzależniona jest od osobistej relacji z Jezusem. Wolontariusze, oprócz pomocy fizycznej, nieść mają osobom chorym i niepełnosprawnym przede wszystkim obecność Boga.

Podczas warsztatów wolontariusze mogli nauczyć się między innymi przesadzania osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego na łóżko i krzesło, pokonywania progów, podjazdów czy schodów na wózku inwalidzkim oraz ubierania osoby sparaliżowanej. Wzięli także udział arteterapii, której inspirację będą mogli wykorzystać w trakcie wczaso-rekolekcji z osobami chorymi i niepełnosprawnymi.