Wyjazdy wakacyjne z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku

23 sierpnia 2023 r., tekst: ks. Mateusz Michalski/ Miłosz Rosiakowski; foto: ks. M.M./ archiwum pielgrzymów

Wyjazdy wakacyjne z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku

Wakacje to między innymi dla dzieci i młodzieży czas zasłużonego odpoczynku po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy. Dla wielu z nich jest on okazją do przeżycia niezapomnianej przygody, wyprawy do ciekawych miejsc, w których można odkryć i poczuć obecność Pana Boga i drugiego człowieka. Taką okazję dają m.in. oazy, wczasorekolekcje i wyjazdy parafialne.

W czasie tegorocznych wakacji parafianie Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie, wzorem lat ubiegłych uczestniczyli w wyjazdach pielgrzymkowo-wypoczynkowych. Uczestnikami były całe rodziny, dzieci i młodzież, Liturgiczna Służba Ołtarza i schola parafialna, a także osoby starsze. W wyjazdach uczestniczyły osoby z okolicznych miejscowości i parafii.

Pierwszy tegoroczny wyjazd odbył się na Termy w Poddębicach, gdzie uczestnicy korzystali z "wodnych atrakcji". Następnie pielgrzymi udali się do sanktuarium NMP Pani Kujaw w Ostrowąsie, gdzie pielgrzymi zawierzyli swoje życie Matce Bożej i wysłuchali historii kościoła i sanktuarium. Po wizycie w Ostrowąsie, parafianie z Turku udali się do pobliskiego Ciechocinka.

Na początku sierpnia zorganizowany został wyjazd do Gniezna i Biskupina. W Pierwszej Stolicy Państwa Polskiego pątnicy zwiedzili bazylikę prymasowską z najcenniejszym skarbem - relikwiami św. Wojciecha; drzwi gnieźnieńskie i wieżę katedralną, z której podziwiali panoramę całego miasta. Następnie uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

W połowie sierpnia najmłodsi parafianie wspólnoty w Obrzębinie wybrała się do rodzinnego parku rozrywki –Mandoria w Rzgowie. Ten, otwarty w lipcu 2021 roku, obiekt jest największym całorocznym parkiem rozrywki w Polsce. Znaleźliśmy tam ponad 20 atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie na 6 torów, łódki na wodzie, labirynty luster i wiele innych.

Następnie miały miejsce dwa wyjazdy: do Wrocławia i Torunia. W czasie wizyty w "Stolicy Dolnego Śląska" ponad pięćdziesięcioosobowa grupa odkrywała architekturę, historię i współczesną kulturę po Starym Mieście i średniowiecznych ulicach Ostrowa Tumskiego.

Podczas wizyty w Toruniu pielgrzymi zwiedzili Stare Miasto z katedrą św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Następnie cała grupa wzięła udział w modlitwie koronki do Bożego Miłosierdzia transmitowanej przez Radio Maryja oraz nawiedziła sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Jeden z uczestników - ministrant Miłosz, tak wspomina parafialne wyjazdy: "Byłem na prawie wszystkich wycieczkach organizowanych przez parafie Matki Bożej Fatimskiej w Turku. Odbywały się one w niewielkich odległościach oddalonych od naszego miasta. Wycieczki parafialne sprawiają mi wielką radość, będąc jednocześnie niezapomnianymi chwilami. Jako uczestnik serdecznie polecam się wybrać na taką pielgrzymkę".